Ukrayna'da Üniversite Eğitimi Hakkında

Ukrayna’da Üniversite açısından çokça adını duyurmuş bir ülkedir. Her sene birçok öğrencinin akın ettiği görülür. Avrupa’da bulunan Üniversiteler ile aynı eğitim düzeyine sahiptir. Kaliteli yaşam ve kolay öğrenim imkânı popülaritesini arttırır. Ayrıca okurken çalışma imkânı oldukça fazladır.  
Ukrayna’da üniversite fiyatları oldukça düşük maliyetlidir. Her kesimden kişinin rahatlıkla eğitimini tamamlaması mümkündür.
Ukrayna Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi
Tercih edilen alana göre değişiklik gösterse de ortalama 4 yılda nerdeyse tüm bölümler tamamlanır. Fakat Tıp alanı 6 yıl sürdüğü gibi eczacılık ve diş hekimliği 5 yıl sürer.
Ukrayna Üniversiteleri YÖK Denkliği
Denklik denilen şey yurtdışı için seçilen kurum ile Türkiye’deki eğitim alınan okulların birbirine eşit olmasıdır. Aynı şekilde diploma puanı da Denklik durumunu etkiler. Yurtdışında yer alan nerdeyse bütün üniversiteleri tanıyan YÖK Denklik durumunu sıkı kontrol eder. Ayrıca yurtdışında eğitimi başlamış öğrencilerin yurtlarına dönerek denklik başvurusu yapması gerekir. Ukrayna’daki Üniversitelerin şart koştuğu daha bir çok başvuru ve belge vardır.
Ukrayna’da Üniversite Okumak
Ukrayna’daki eğitim kurumların tamamı neredeyse Ukraynaca eğitim verir. Sadece tıp ve eczacılık için İngilizce dili kullanılır.  Ukrayna’da eğitime başlamadan önce hazırlık okumak şarttır. Ayrıca oldukça yarar sağlar. Türkiye’deki eğitim sisteminden farklı işlemesi sebebiyle ilk aylar biraz zor geçebilir. Fakat dil konusu daha ileriye taşındığı zaman hiç bir sorun kalmaz. İsteğe bağlı daha iyi adapte olmak için İngilizce Hazırlık Sınıfını tercih  etmek gerekebilir.
Ukrayna’da Türkçe eğitim veren üniversiteler ve kurumlar mevcuttur. Gerekli belgeler ile giriş yapmak mümkündür.
Ukrayna Üniversiteleri Başvuru Süreci
Ukrayna’da üniversite okumak için gerekenler aşağıda belirtilmiştir. Aynı zamanda üniversite başvurusu için gereken tüm ihtiyaçlar aşağıda maddelemiştir.

 • İlk öncelik olarak Lise yada Üniversite Diploması gerekir. Bu diplomaların apostil onaylı olması son derece önemlidir.
 • Formül A belgesi ve mezun olunan okulların  tüm notlarını gösteren  transkript belgesi de gerekir.
 • Ayrıca 2 adet yeni çekilmiş fotoğraf ve pasaportunda ihtiyaç listesinde olması gerekir.

Ukrayna Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları
Ukrayna için hangi okuldan mezun olunduğu ve alınan diplomanın türü önemli değildir. Ayrıca istenilen alana YGS/LYS şartı olmaksızın girmek mümkündür.
Ukrayna Üniversiteleri Başvuru Dönemi ve Tarihleri
Ukrayna üniversite başvurusu Eylül ayında başlar. Ayın 15 geldiğinde kayıt için söz ziller çalar. Temmuz ayı sonuna kadar yaptırılması şart olan işlemlerin erkenden yapılması tavsiye edilir.
Tarihin kaçması durumunda 31 Aralık zamanına kadar hazırlık sınıfına kayıt olması gerekir.  Öğrencinin aradaki gün mesafesini kapatmak için normal öğrencilerden iki kat fazla ders saatleri vardır. Hazırlık sınıfı öğrenciler 850 saat dil dersi alır. Haziran ayının son dönemine doğru sertifikalar hazırlanmış olur. Ardından Eylül ayı başlangıcı zamanında geç kalınmış eğitim süreci başlamış olur.
Ukrayna Üniversiteleri Fiyatları ve Ücretleri
Ukrayna’da Üniversite Fiyatları lisans programına göre ortalama olarak  1.800 dolar ile 4.500 dolar arası değişir. En çok Odessa, Kiev ve Kharkov’daki seçkin üniversiteler tercih edilir.
Ukrayna’da Yaşam Masrafları
Ukrayna devlet üniversiteleri ile okumak bütçe bakımından oldukça idealdir. Ayrıca bu ülkede yaşamak için aylık 300-400 dolar arası paraya ihtiyaç vardır. Türkiye’den daha uygun fiyatlı olması orada okumak isteyen öğrencilerin dikkatini çeker.
Ukrayna’da okumak isteyen öğrencilerin konaklama imkanı da oldukça fazladır. Genel olarak kendi evini tutmak isteyen öğrenciler, bir kaç kişi ile evini paylaşır. Yurt hayatına yatkın olan öğrenciler için en ideal yurt seçenekleri bulunur.
Kiralanan ev veya seçili yurdun fiyat bilgisi bulunduğu beldeye göre değişiklik gösterir.
Yerleşim yaptığımız üniversitelerden bazıları;
Bir konuda bir çok seçenek vardır. En çok tercih edilen ilk 5 üniversite aşağıda listelenmiştir.

 • Odessa Milli Mechnikov Üniversitesi
 • Odessa Milli Ekonomi Üniversitesi
 • Odessa Milli Politeknik Üniversitesi
 • Odessa Milli Denizcilik Üniversitesi
 • Odessa Ulusal Denizcilik Akademisi

Ukrayna’da Üniversite Eğitim Danışmanlığı
Danışmanlık firmamız aracılığı ile okul seçimi yapmak önemlidir.

 • Öğrencilerin güvenle üniversitelerine ulaştırması
 • Kapsamlı vize danışmanlığı
 • Doğru bölüm, şehir ve üniversite seçimi

Ayrıca konuma göre hazırlanan partner ile Ukrayna’nın beldelerini keşfetmek daha güvenli olur.