Çek Cumhuriyeti'nde Üniversite Eğitimi Hakkında

Çek Cumhuriyeti’nde Üniversite düşünen bir çok öğrencinin sağlam sebepleri vardır. Kariyer bakımından donanımlı olmaya olanak sağlar. İş tecrübesi için  uygulamalı eğitimleri her geçen gün gelişir.   Çek Cumhuriyeti’nde üniversite okuma şartları Avrupa’daki diğer üniversitelerle aynıdır. Çek Cumhuriyeti eğitim konusunda kendini iyi geliştirmiş üniversiteleriyle ünlüdür. Eğitimin sonunda alınan mavi diploma  öğrencinin hedeflerine ulaşma konusunda destek verir.
Çek Cumhuriyeti’nde Eğitim Sistemi ve Süresi
Çek Cumhuriyeti sınırları içinde kendini kanıtlamış bir çok üniversite vardır. Bu üniversiteler uluslararası geçerliliğe sahip diplomalar sunar. Ayrıca YÖK tarafınca tanınan bir çok üniversitesi vardır. Çek Cumhuriyeti öğrencilere sunduğu imkan ile oldukça sık tercih edilir.
Lisans eğitimi bu ülkede ortala üç sene sürer. Tıp ve diş hekimliği ise standart senelerinde devam eder. Yeterli İngilizce seviyesi her yerde olduğu gibi burada da aranmaktadır. İleri düzey İngilizce sıkıntısı yaşayan kişilerin hazırlık eğitimi gitmesi gerekir. Söz konusu eğitim 1 sene 6 ay sürer.
Çek Cumhuriyeti En İyi Üniversite Sıralamaları
Çekya’da ücretsiz üniversite okumak mümkündür. Uygun fiyatlı daha bir çok olumlu yönü vardır.
Çekya’da eğitim sistemi uluslararası düzeyde ilerler. Dünyaca ünlü bir çok üniversitesi vardır. En iyi 1000 üniversite arasına girmiş olanlar aşağıda listelenmiştir.

 • Charles University in Prague
 • University of Chemistry and Technology, Prague
 • University of Economics in Prague
 • Czech Technical University in Prague
 • Masaryk University
 • Palacky University in Olomouc
 • Technical University of Liberec
 • Czech University of Lise Science in Prague
 • VSB – Technical University of Ostrava

Çekya Üniversiteleri her anlamda uygun eğitim sunar. Kaliteli sınavları ve uygulamaları ile öğrencilerini iş dünyasına hazırlar.  Bu üniversiteler ile eğitim alma konusunu bir çok akademisyen tavsiye eder.
Çek Cumhuriyeti Üniversite Başvuru Süreci
Çekya Üniversitesi başvuru tarihleri döneme giriş yapılır yapılmaz halledilir. Başvuru sırasında lazım olan belgeler aşağıda belirtilmiştir.

 • Liseye ait diploma ve transkripti
 • Niyet mektubu ve uygun şekilde hazırlanmış CV
 • Dil skoru ve bazı bölümlere ait  hazırlanması gereken özel belgeler

Çek Cumhuriyeti sınırlarında herhangi bir üniversiteden eğitim almak için Türkiye'de sınava girmek gerekmez.
Çek Cumhuriyeti Üniversite Fiyatları
Bu yerde Çekçe eğitim ücretsizdir. Ayrıca Çekya’da üniversite fiyatları  oldukça makuldür. Senelik  1.500 – 6.000 Euro gibi düşük oran ile okumak mümkündür.  Fiyatlar genel olarak benzerlik gösterse de bölümden bölüme artış olabilir.  Özellikle sağlık sektöründeki eğitim programları normalden biraz daha fiyatlıdır.
Gerekli bilgi ve fiyat değerlendirmesi için bize ulaşabilirsiniz.
Çek Cumhuriyeti’nde Yaşam Masrafları
Çek Cumhuriyeti yaşam konusunda bir çok olanağa sahiptir. Ayrıca her anlamda uygun fiyatlı olduğunu görmek mümkündür. Özellikle yabancı öğrencilerin en rahat ettiği yerdir.
Aylık öğrenci masrafı kişiden kişiye değişiklik gösterse de ortalama olarak 350 € ile 800 € civarındadır.
Çek Cumhuriyeti Konaklama
Genel olarak yurtlar tercih edilir. Bir çok kişinin bir arada olduğu dostluğun ve paylaşmanın çoğaldığı sıcak yurtlar, oldukça kaliteli donanıma sahiptir. Öğrencinin tüm ihtiyaçlarını karşılar.
Yurt hayatına alışık olmayan kişilerin alternatif olarak kendi evlerini açması da mümkündür. Bu evlerde istenilen ilk kural okula yakın olmasıdır.
Çek Cumhuriyeti Eğitim Vizesi
Bu yerde eğitim almak için vize almak gerekir. Eğitim almak adına hazırlanan özel eğitim vizeleri Avrupa’da serbest dolaşma imkanı sunar.
Çek Cumhuriyeti’nde Eğitim Alırken Çalışma İzni
Çek Cumhuriyeti’ndeki yabancı öğrencilere bir çok imkan sağlanır. Çalışma izni bu imkanlardan sadece birisidir. Tüm öğrencilere istisnasız yarım zamanla çalışma hakkı tanınır.