Azerbaycan'da Üniversite Eğitimi Hakkında

Azerbaycan'da Üniversite Eğitimi almak isteyenler için harika bir bu ülke, harika bir seçenek oluşturmaktadır. Azerbaycan'da Üniversite Okumak son yıllarda oldukça revaçta bir eğitim şekli olmuş durumdadır.
Resmi dili Azerbaycan Türkçesi olarak konuşulmaktadır bu ülkede. Kardeş ülke olarak isimlendirilen Azerbaycan da eğitim almak, Türkiye’de eğitim alıyor hissini yaşatmaktadır.
Ülke vatandaşları Türklere karşın oldukça samimi ve misafirperver bir davranış sergilemektedir.
Azerbaycan'da Üniversite Okumak
Azerbaycan üniversiteleri, Türk öğrencilerden hiçbir şekilde sınav talebinde bulunmamaktadır. İstenilen üniversitelerin farklı bölümlerine kabul etmektedir.
Azerbaycan'da lisans eğitimi almak için yıllık eğitin fiyatları anlamında çok fazla harcama yapmanıza gerek olmamaktadır.
Yurtdışında eğitim almak isteyenler için Azerbaycan yaşam maliyetleri açısından da oldukça ekonomiktir. Türk öğrenciler bu sebeplerle Azerbaycan üniversitelerini tercih etmektedir.
Azerbaycan Üniversite Eğitim Sistemi
Azerbaycan’da eğitim sistemi, temel eğitim olan ilkokuldan başlayarak ortaokul ve lise şeklinde 11 yıldır.
Ardından TQDK sınavına girilerek elde edilen başarıya göre, ön lisans, lisans programlarına yerleştirme gerçekleşmektedir.
Azerbaycan’da Lisans eğitimi tıp ve diş hekimliği dışında kalan tüm bölümler için 4 yıldır.
Yüksek lisans eğitim süresi ise 1,5 yıldır. Azerbaycan’da Yüksek lisans örgün olmazsa uzaktan eğitim ile bu süre 36 aydır.
Azerbaycan’da Doktora programları ise 3 senedir.
Azerbaycan’da Eğitim Süresi ve Başlangıç Tarihleri
Azerbaycan’da okul ve üniversite eğitimleri her sene eylül ayı içerisinde başlamaktadır.
Uluslararası öğrenciler ve Türk vatandaşları Azerbaycan dili, Rusça veya İngilizce eğitim aldıkları için 1 sene hazırlık dil eğitimi alarak 5 sene de Azerbaycan’da üniversite lisans eğitimi almaktadır.
Azerbaycan’da Üniversite Okumak Başvuru ve Kabul Şartları
Azerbaycan Üniversiteleri’nde okumak için gereken şartlar aşağıdaki gibidir.

  • 2 sene geçerliliği bulunan pasaport
  • Apostilli Lise diploması
  • Apostilli Lise notları
  • İkametgâh Belgesi
  • Apostilli Heyet Raporu
  • Apostilli Eliza Testi- HIV/AIDS
  • 8 biyometrik resim

Azerbaycan’da Konaklama Seçenekleri
Azerbaycan’da eğitim almak isteyenlerin en büyük merak ettikleri konu konaklamadır. Eğitim esnasında rahatlıkla konaklayabilecekleri, yurtlar, öğrenci evleri ve apartman daireleri bu konuda tercih edilmektedir.
Azerbaycan’da okul yurt fiyatları, aylık 100 manata civarındadır. Azerbaycan'da tek kişilik Yurt odası hizmet vermezken 2 ve daha çoklu odalar şeklinde öğrencilerin konaklaması için sunulmaktadır.
Azerbaycan Vizesi
Azerbaycan’a Vize var mı? merak edenlerdenseniz Türkler için turistik olarak 3 aylık pasaportsuz giriş ayrıcalığı bulunmaktadır. Ancak Azerbaycan'da Üniversite Eğitimi almak için gereken sürede Üniversite kayıtlarında pasaport zorunluluğu bulunmaktadır.
Uluslararası öğrenci konumunda Azerbaycan’a giriş yapanların Pasaportla giriş yapması gerekmektedir. Pasaport olmadığı için oturma izninin de oluşması imkansızdır.
Azerbaycan Üniversiteleri’nde denklik
Azerbaycan Üniversitesi bölümleri bitirildikten sonra Ülkemizde yabancı diplomalara YÖK tarafından belli bir değerlendirme yapılarak denklik sağlanmaktadır.
Azerbaycan üniversiteleri Ülkemiz YÖK resmî sitesinde tanınan üniversitelerdendir. Azerbaycan'da Üniversite Eğitimi almadan önce denklin verilen okul simlerine göz atabilirsiniz.