İtalya'da Üniversite Eğitimi Hakkında

İtalya’da Yurtdışı Eğitimi ve mesleki eğitim açıdan alacağınız diğer eğitimler için pek çok farklı okulu tercih edebilirsiniz. İtalya’da yurtdışı eğitimi düşünüyor iseniz öncelikli olarak öğrenci olarak İtalya’da neler yapabileceğinizi bilmelisiniz. Bunun için İtalya’da eğitim ve danışmanlık hizmeti veren firmamızı tercih edebilirsiniz.
İtalya’da yurtdışı eğitimi için lisans düzeyindeki eğitimler ortalama olarak 3 yıl sürmektedir. Yüksek lisans eğitimleri ise 2 yıl olarak bilinmektedir. Bununla birlikte İtalya’daki bazı üniversitelerin 1 yıllık süre zarfında yüksek lisans eğitimi verdikleri de bilinmektedir.
İtalya’daki üniversitelerin ağırlıklı olarak İtalyanca dili üzerine eğitim verdiği düşünülür. Ancak geçtiğimiz 10 yıllık süre içerisinde hem İtalyanca hem de İngilizce ağırlıklı olarak eğitim verdikleri görülmektedir. Ayrıca son dönemlerde yurtdışından öğrenci kabul eden pek çok farklı yeni bölümler de açılmıştır.
İtalya’da Üniversite Fiyatları Ve Öğrenim Masrafları
İtalya’da hem özel hem de devlet üniversitelerinde eğitim alma şansınız bulunmaktadır. Ayrıca Avrupa’daki diğer bilinen üniversitelere kıyasla çok daha uygun bir öğrenim süreci sunduğunu da söyleyebiliriz.
İtalya’da bir öğrencinin giderleri ve öğrenim masrafları da baz alındığı zaman çok düşük fiyat aralıklarına yaşadıkları bilinmektedir. Çok cüzi miktarlarda İtalya’da öğrenim almak mümkündür. Üniversitelerin öğrencilerden aldıkları harçlar oldukça düşük olduğu için giderler açısından zorluk yaşamayacağınızı söyleyebiliriz.
İtalya’da Burs İmkanları
İtalya’da yurtdışı eğitimi alırken aynı zamanda pek çok burs imkanından da yararlanabilirsiniz. Ancak bunun için ders ortalamanızın başarı derecesi kıstas alınabilmektedir. Hem geliriniz düşük hem de ders başarı ortalamanız yüksek ise İtalya’da pek çok farklı yerden burs alabilme imkanına sahip olabilirsiniz.
Hem hükümet destekli hem de üniversite ile farklı kurumların burs olanaklarını değerlendirebilirsiniz. İtalya’da burs imkanları için değerlendirebileceğiniz bazı alternatifleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Üniversitelerin yemekhane bölümlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanabilirsiniz.
  • Karşılıksız yani geri ödemesiz olarak 2000 Euro ile 5200 Euro arası burs alabilme imkanına sahip olabilirsiniz.
  • Üniversitede kayıtlı olduğunuz süre boyunca ödemeniz gereken okul giderlerini çok daha düşük miktarlarda ödeyebilirsiniz.
  • Hem üniversitelerin hem de hükümet destekli yurtların ve öğrenci evlerinin ücretsiz bir şekilde misafiri olabilirsiniz.
  • Farklı bir evde yaşıyor iseniz kira ile birlikte fatura ve yol masraflarınızın da üniversite veya devlet tarafından karşılanması avantajından yararlanabilirsiniz.

İtalya’da Yurt Ve Diğer Konaklama Alternatifleri
İtalya’da yurtdışı eğitimi için tercih edebileceğiniz farklı konaklama alternatifleri bulunmaktadır. Öğrencilere destek veren pek çok farklı kurumdan yararlanabilirsiniz. Kiralık dairelerin yanı sıra yurtlar İtalya’da öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama alternatiflerinden biridir.
Genellikle yurtların ve konuk evlerinin pek çok üniversite ile anlaşması olduğunu da söylemek mümkündür. Bunlar haricinde hem acenteler hem de ajanslar yine üniversite anlaşmaları dahilinde apart otel, ev, yurt veya öğrenci konuk evlerinde kalabilmenizi sağlayabilmektedirler.
İtalya Üniversiteleri İle YÖK Denkliği
Ülkemizden İtalya’ya okumak için başvuru yapan pek çok öğrenci bulunmaktadır. Hem bölüm devamı hem de dil eğitimi için İtalya’da bulunan üniversiteleri tercih edebilirsiniz. Türkiye’den YÖK denkliği kapsamında İtalya’da bulunan üniversiteler için kolaylıkla başvuru yapabilmek mümkündür.
Özellikle YÖK denkliği sisteminden yararlanarak URAP, QS, Shanghai gibi dünyaca bilinen kaliteli üniversiteleri tercih edebilirsiniz. İtalya’da bulunan devlet üniversiteleri dünya sıralamasında ilk 1000 içerisinde yer almaktadır. YÖK denkliği avantajı ile bu devlet üniversitelerine kolaylıkla başvuru yapabilirsiniz.
İtalya’da Okumak İçin Başvuru
İtalya’da okumak için öncelikli olarak bir eğitim danışmanlığı alınması önerilmektedir. Bu sayede öğrencilerin İtalya’daki okullar için seviyesi belirlenmektedir.
Ayrıca öğrencinin ilgi alanı ile birlikte uygun olan bölümler için tercih edilecek üniversitenin belirlenmesi de oldukça önemlidir. Uygun bir program dahilinde öğrenci için bir plan hazırlanmaktadır.
Genellikle İtalya’da bulunan üniversiteler ilk şart olarak B2 seviyede dil bilgisi beceresine bakmaktadır. Bazı üniversitelerin de dil bilgisi kontrolü için giriş sınavı yaptığı bilinmektedir.
İtalya’da Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı
İtalya’da yurtdışı eğitim danışmanlığı alarak daha profesyonel bir tutum ile İtalya’da istediğiniz üniversiteye kaydınızı yaptırabilirsiniz. Aday olan öğrencilerin üniversite başvuruları için süreç hemen başlatılmaktadır.
Ayrıca İtalya’ya yerleşme ve okul kayıt gibi tüm detaylı işlemler sırasında da eğitim danışmanlığı devam etmektedir. Gerekli belgelerin hazırlanması yanı sıra başvuru sürecinin yönetilmesi de yine İtalya’da yurtdışı eğitim danışmanlık ekibi tarafından gerçekleştirilmektedir.