Letonya'da Üniversite Eğitimi Hakkında

Letonya'da Üniversite Eğitimi almak oldukça ilgi bulan bir eğitim programıdır. Konum itibari ile çok kültürlü bir eğitim kültürünü de içine almaktadır.
Letonya başkenti Riga’dır.  2 milyon civarında bir nüfusa sahiptir. Ülke genelinde 135 bin öğrenci varken 3 bini uluslararası öğrenci konumundadır.
Letonya da para birimi Euro’dur. Güzel bir ülke özelliğine sahiptir. AB, NATO ve BM üyesi bir ülke olduğundan Letonya'da Üniversite Okumak özel bir ayrıcalıktır.  Bu sebeple Avrupa’da üniversite eğitimi için Letonya güzel bir seçenektir.
Letonya'da Üniversite Okumak
Letonya'da Üniversite Eğitimi alırken çok kültürlü bir ülke olduğunu kolayca fark edebilirsiniz. Farklı ülkelerden çok sayıda öğrenci bu ülkenin uluslararası öğrenci programına dahil olmaktadır.
Letonya eğitim sistemi, uluslararası iş birliğine dayalı bir isteme sahiptir. Dış etkiler ile etkileşimli personel değişimini destekleyen türdendir. Her daim yenilerek ilerleyen bir eğitim sürecine sahiptir.
Burada eğitim süreci öğrenci rekabetini arttırıcı niteliktedir. Yerel öğrenciler ile uluslararası öğrencilerin çok uluslu bir eğitim sürecine dahil olmalarını sağlamaktadır.
Letonya’da üniversite eğitim süreci, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora olarak tamamlanır. Lisans eğitimleri 3 ila 4 yılda tamamlanmaktadır.
Letonya’da popüler lisans bölümleri: sağlık, işletme, mühendisliktir.
Letonya’da Akademik Yılı
Letonya’da akademik eğitim yılı Eylül’de başlamaktadır. Ocak ayında ilk dönem son bulurken. Haziran ayında ise akademik yıl son bulmaktadır.
Letonya Üniversiteleri
Letonya Üniversiteleri resmi ve özel kurumlar olacak şekilde hizmet vermektedir. En popüler Litvanya üniversiteleri ise

  • Riga Teknik Üniversitesi Riga           
  • Ulaştırma ve Telekomünikasyon Enstitüsü (TSI) Riga         
  • Ekonomi ve Kültür Üniversitesi (EKA) Riga   Yönetim,

Letonya'da üniversite fiyatları ne kadar?
Letonya'da Üniversite Fiyatları
Letonya’da üniversite fiyatları burada okumak isteyen uluslararası öğrencileri yakından ilgilendirmektedir. Diğer Avrupa üniversite fiyatlarına göre Litvanya üniversitelerinde okumak çok daha ekonomiktir.
Fiyatlar tercih edilen okul ve bölüme göre kendi arasında değişebilmektedir.
Letonya’da lisans program fiyatları 3 bin Euro ile 5 bin Euro civarındadır.
Letonya’da Tıp okumak ise 15 bin Euro civarındadır.
Letonya'da Konaklama
Letonya’da konaklama seçenekleri uluslararası öğrenciler için çok  fazla seçenekten oluşmaktadır. Başta üniversite yurtları, hosteller, konut yardımları, öğrenci evleri ve buna benzer seçeneklerden oluşmaktadır.
Letonya'da Yaşam Maliyetleri
Letonya’da yaşam maliyetleri, üniversitenin seçildiği konuma göre değişebilmektedir. Ancak hangi bölgesi olursa olsun diğer Avrupa ülkelerine göre Letonya’da günlük masraflar daha ekonomiktir. Aylık bazda 700 Euro ile yeme içme, ulaşım ve konaklama ihtiyaçları kolayca karşılanabilir.
 Letonya Öğrenci Vizesi
Letonya Öğrenci vizesi olarak 90 gün ve üzerinde Letonya’da bulunmak isteyenler için ikamet izin başvurusu talep etmektedir.
Bu gibi konularda danışmanlığını yapmakta olduğumuz öğrenciler için gerekli başvuruları gerçekleştirmekteyiz.
Vize başvuru su, evrak düzenlemesi, randevu ve vize sonuçlarının üniversitelere ulaştırılması anlamında gerekli prosedürleri gerçekleştirmekteyiz.
Letonya'da Dil ve Kültür
Letonya’ konumu itibari ile çok kültürlü bir ülkedir. Yıl boyunca dans ve müzik gösterilerine denk gelmek mümkündür.
Letonca ulusal dil olarak konuşulmaktadır. İkinci yaygın dil ise Rusçadır.
Letonya Üniversitelerine Başvuru
Letonya'da Üniversite Eğitimi almak için başvuru şartları tercih edilen üniversiteye göre değişebilmektedir.  Ancak genel olarak talep edilmekte olan Letonya Üniversitelerine Başvuru belgeleri şu şekildedir;

  • Başvuru formu
  • Bir liseden mezun olunduğuna dair kanıt sunma
  • Giriş sınavlarına katılma
  • Seçilen üniversite için kayıt
  • İkamet izni
  • Lise diploması
  • Letonca, Rusça ya da İngilizce yeterlilik belgesi