• +90 312 427 19 00
 • Bülten Sk. 7/3 Çankaya / Ankara

Hollanda'da Üniversite

blog thumb

Hollanda'da Üniversite Eğitimi Hakkında

Hollanda’da Yurtdışı Eğitimi alacağınız okulların tamamı yüksek kalitelidir. Hollanda üniversitelerinin hem eğitim düzeyi hem de tasarımları dünya çapında bilinen ve ilk sıralarda yer alan üniversiteler arasında olmalarını sağlamıştır.
Hollanda ‘da okuyan uluslararası öğrencilerin hepsinin tanışabilmesine odaklı bir ekip çalışması niteliğinde eğitim sistemi bulunmaktadır. Özellikle üniversite eğitimi içerisinde profesörlerin öğrenciler ile arasının her zaman iyi olmasına önem verilmektedir.
Bunun için Hollanda’daki üniversitelerin sadece akademik bir başarılı eğitim vermediklerini söyleyebiliriz. Büyük bir ekibin parçası olarak kişisel çalışma yeteneklerini de geliştiren bir eğitim ve öğretim sistemleri bulunmaktadır.
Hollanda üniversitelerinin özellikle lisans programlarının oldukça pratik öğeler içerdikleri bilinmekledir. Deneyimin bir öğrencinin her daim kazancı olacağı düşüncesi ile şirketlerle de anlaşmalı olarak eğitim verilmektedir.
Hollanda’da Bulunan Üniversiteler
Hollanda genelinde pek çok üniversite bulunmaktadır. Ülkenin en önemli eğitim sisteminin parçası olarak kabul edilen üniversitelerin kuruluş geçmişine bakıldığı zaman 1500’lü yıllara kadar uzandığı bilinmektedir.
Ayrıca Hollanda’da bulunan üniversitelerin Avrupa standartlarındaki en yüksek dereceye sahip olan üniversiteler olduğunun da altını çizmek gerekir. Hollanda’da bulunan üniversitelerin pek çoğu dünyadaki en iyi 200 üniversite listesinde de yer almaktadır.
Hollanda’da Eğitim Sistemi
Hollanda’da bulunan üniversiteler lisans programlarını 3 yıllık bir eğitim ile sunmaktadır. Ayrıca yabancı dil geliştirmek için de özel dil okullarına ev sahipliği yapmaktadırlar. Prestijli üniversitelere sahip olan Hollanda genelinde pek çok Türk öğrenci de eğitim almaya devam etmektedir. Lisans eğitimi ülkemizdekine benzer bir formdadır.
Hollanda Üniversiteleri Ve YÖK Denkliği
Hollanda’da bulunan üniversitelere kayıt yaptırmak ve orada yurtdışı eğitimi almak için YÖK denkliği sisteminden yararlanabilirsiniz. Yurtdışı Yüksek Öğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği içerisinde değerlendirilen pek çok üniversite bulunmaktadır. Ayrıca bu okulların hepsi de ilk 1000 sıralama içerisinde yerini almıştır.
Eğer Hollanda’da tıp eğitimi almak istiyor ve YÖK denkliği ile okula kaydınızı yaptırmak istiyorsanız ülkemizde girmiş olduğunuz YKS sınavında ilk 40 bin içerisinde yer almış olmanız gerekmektedir.
Hukuk fakültesi için Hollanda’da bulunan üniversitelerde eğitiminize devam etmek için ise yine YKS sınavında ilk 150 bin içerisinde olmalısınız. Mimarlık için ilk 200 bin, mühendislik için ise ilk 240 bin kişi içerisinde olmanız Hollanda üniversiteler için YÖK denkliğinden yararlanmanız için yeterli olacaktır.
Hollanda’da Yurtdışı Eğitimin Avantajları
Dünyanın en prestijli okullarına ev sahipliği yapan Hollanda’da üniversite okumak sizlere pek çok açıdan avantaj sunabilmektedir.

 • Prestijli bir eğitim kurumunda bulunmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.
 • Öğrencilere pek çok açıdan avantaj sunulmaktadır. Ekonomik harçlar sayesinde ülke genelinde zorlanmadan öğrenci olarak yaşamanızı sürdürebilirsiniz.
 • Hollanda’da yurtdışı eğitimi almanın en önemli ayrıcalığından birisi de muhteşem bir sosyal hayatın içerisinde olabilme ayrıcalığına sahip olabileceğinizdir.
 • Benzersiz bir doğaya sahip olan Hollanda’da doğanın keyfini dilediğiniz gibi çıkartabilirsiniz.
 • Farklı kültürlere ev sahipliği yaptığı için dünyanın pek çok yerinden öğrenciler ile tanışma imkânına sahip olabilirsiniz.
 • Hollanda’da yurtdışı eğitimi aldığınızda Avrupa’da da geçerli olan bir lisans diplomasına sahip olabilirsiniz.

Hollanda’da Yurtdışı Eğitimi İçin Başvuru Süreci
Hollanda’da yurtdışı eğitimi alabilmek için her öğrencinin izlemesi gereken bir başvuru süreci bulunmaktadır.

 • Akademik programlar ve lisans eğitimleri hakkında detaylı bir bilgi almak için Hollanda’da yurt dışı eğitimi danışmanlığı almanız gerekmektedir. Bu sayede size ve hedeflerinize en uygun bölüm için ilk adımı atmış olacaksınız.
 • Üniversite seçimini yurtdışı eğitim danışmanları ile birlikte yaptıktan sonra başvuru sürecini hemen başlatabilirsiniz.
 • Tercih edilen okulun istemiş olduğu belgeler detaylı bir şekilde listelenmektedir. Hem gerekli belgeler hazırlanmakta hem de niyet mektubu yanı sıra, CV, diploma, referans mektubu ve transkript belgesi gibi tüm gerekli belgeler eksiksiz olarak hazırlanmaktadır.
 • Hollanda’da bulunan üniversitelerin hemen hepsi yabancı dil için belirli bir başlangıç seviye istemektedir. Eğer kayıt yaptırmak istediğiniz okulun belirlemiş olduğu dil skoruna sahip değil iseniz ek olarak dil eğitimi de alabilmek için başvurabilirsiniz.
 • Kabul mektubu ile birlikte vize işlemlerine anında başlanılmaktadır.
 • Hollanda’da yurtdışı eğitim danışmanlığı ekibi ile birlikte yapılacak olan seyahat planı neticesinde konaklama sorunu da kısa sürede çözüme kavuşturulmaktadır.

Hollanda Üniversitelerinin Ücretleri
Hollanda’da yurtdışı eğitimi almak hem oldukça kaliteli bir seçim hem de ekonomik bir tercih olacaktır. Üniversitelerin geneline bakıldığı zaman aylık harcamalar dışında sadece okul harçlarının 2000 Euro kadar olduğu bilinmektedir. Ancak her öğrencinin aylık harcamaları farklılık göstereceği için net bir ücret söylemek doğru olmayacaktır.
Hollanda’da Konaklama Alternatifleri
Hollanda’da yurtdışı eğitim için öğrenciler genellikle yurtları ve öğrenci evlerini tercih etmektedir. Ancak okulunuzun yeri ve konumu konaklama seçeneğini belirleyen en önemli etkenlerden biridir. Üniversitelerin anlaşmalı oldukları yurtlar ise öğrenciler için en uygun konaklama seçeneklerindendir.
Hollanda’da En Çok Tercih Edilen Lisans Bölümleri Nelerdir?
Hollanda genelinde bulunan üniversitelere Türkiye’den giden öğrenciler genellikle Beşeri bilimler, mühendislik ve iktisat bölümlerini tercih etmektedirler. Ayrıca tıp ve hukuk da yine Hollanda genelinde en fazla yabancı öğrenci barındıran bölümler içerisinde yer almaktadır.