Polonya'da Üniversite Eğitimi Hakkında

Polonya’da Yurtdışı Eğitimi Türk öğrencileri arasında oldukça popülerdir. Kariyer planlaması veya lisans devam bölümleri eşliğinde Polonya’da yurtdışı eğitimi ayrıcalığından yararlanabilirsiniz.
Polonya’da üniversite fiyatları diğer ülkelere nazaran daha ekonomik fiyatlara sahiptir. Ayrıca farklı üniversite bölümlerinin olması de Polonya’da yurtdışı eğitiminin oldukça popüler olmasını desteklemektedir.
Polonya ülkesinde üniversite eğitimi oldukça kalitelidir. Ayrıca Polonya’da bulunan üniversitelerin bölümlerinin YÖK denkliği de bulunmaktadır. Dil eğitimi almak veya farklı bir bölümde lisans eğitiminizi tamamlamak için Polonya’da yurtdışı eğitim fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.
Polonya Üniversitelerinde Eğitim Sistemi
Polonya’da bulunan üniversitelerin kaliteli eğitim sistemine sahip olması Türkiye’den pek çok kişinin yönelmesini sağlamıştır. Türkiye’den başvuru yapacak olan öğrenciler için lise diploması şartı aranmaktadır. Ayrıca sadece İngilizce eğitimi değil lehçe eğitimi de verilmektedir.
Polonya’nın Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde yer alması ise pek çok avantajı bir arada sunmaktadır. AB diploması sahibi olmak için tercih edilebilecek en ekonomik ve kaliteli eğitime sahip olan yerlerden biri olarak tanınmaktadır.
Polonya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin ülke sınırları içerisinde öğrenimlerini tamamlaması neticesinde yerleşim hakkı da verilmektedir. Bu yönü ile Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde de tek olma özelliğine sahiptir.
Polonya’da üniversite okuyan öğrencilere yasal çalışma izni verilmektedir. Ayrıca eğitim ücretleri ve konaklama ile diğer yaşam masrafları da diğer pek çok ülkeye göre çok daha uygundur. Polonya’da yurtdışı eğitimi almak pek çok açıdan Türk öğrencileri için avantajlıdır.
Polonya Devlet ve Özel Üniversiteleri
Polonya’da yurtdışı eğitimi için genellikle devlet üniversiteleri tercih edilmektedir. Polonya’da bulunan devlet üniversiteleri oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Ayrıca Avrupa ülkeleri içerisindeki en gelişmiş ve kaliteli eğitim standartlarına da sahiptir.
Avrupa Birliği içerisinde yer alan diğer ülkeler ile kıyaslandığı zaman Polonya’da bulunan devlet üniversitelerinin öğrenciler için pek çok farklı ayrıcalık ve imkân sunduğu da görülmektedir.
Polonya’da devlet üniversiteleri dışında özel üniversiteler de yer almaktadır. Özellikle tıp ve mühendislik bölümleri için Polonya’da bulunan özel üniversitelerin sıkça tercih edildiği bilinmektedir.
Polonya Üniversite Bölümleri ve Süreleri
Polonya’da üniversite okurken hem Lehçe hem de İngilizce dili ile eğitim alma şansına sahip olabilirsiniz. Türk öğrenciler arasında yeterli düzeyde İngilizce seviyesine sahip olmayan öğrenciler için ilk yıl hazırlık sınıfı olarak sunulmaktadır.
Varşova bölgesinde bulunan dil okulu içerisinde verilen eğitim sayesinde öğrenciler ilk yıl içerisinde dil seviyelerini üniversitede eğitim görebilecek seviyeye getirebilmektedir. Polonya üniversitelerinde lisans eğitimleri genelde 3 yıl olarak sürmektedir. Ancak bazı bölümlerde eğitim süresi biraz daha uzun olabilmektedir.
Mimarlık bölümü ve bazı mühendislik bölümleri 4 yıl süre ile lisans eğitimi vermektedir. Bunlara ek olarak diş hekimliği ve eczacılık gibi bölümlerin 5 yıl süre ile eğitim verdikleri bilinmektedir. Tıp fakültesi içerisindeki bölümlerin lisans eğitim süreleri ise genel olarak 6 yıl kadar sürebilmektedir.
Polonya’da Üniversitelerinin Başvuru Süreci ve Şartları
Polonya’da bulunan üniversitelere Türkiye’den başvuru yapmak için lise diploması yeterli olabilmektedir. Öğrenciler lise diploması ile doğrudan üniversitelere kabul edilmektedir. Ancak bazı üniversitelerin özel şartları da olabilmektedir.
Ayrıca tercih edilecek her lisans bölümü için de özel şartların olduğunu söylemek gerekir. Örneğin matematik, kimya, fizik ve biyoloji gibi sayısal derslerin belirli bir not ortalamasının üzerinde olması istenebilecek özel şartlardandır.
Polonya’da yurtdışı eğitimi almak için Türkiye’den herhangi bir liseden mezun olmanız yeterli olacaktır.
Ayrıca liseden mezun olduğunuz bölümün de bir önemi yoktur. Sadece kayıt yaptırmak istediğiniz bölümün size uygun olması başvuru sürecinde dikkat etmeniz gereken noktalardandır.
Polonya’da üniversite başvurusu için gerekli olan bazı belgeler şu şekilde listelenebilir:

 • Valilik veya kaymakamlık onaylı ve Apostille mührü onaylı lise diploması gerekmektedir. Ayrıca onaylı evrakın İngilizce tercümeli orijinal hali de yine gerekmektedir.
 • Lise diploması onay yazısını lise müdüründen temin etmelisiniz. Bu evrak lise sonrasında üniversite eğitimi alabilmek için herhangi bir engelinizin olmadığı yönünde bilgiler içermektedir.
 • Valilik veya kaymakamlıktan alacağınız ve Apostille mührü onaylı olan lise transkripti ve bu evrakın yine onaylı ve İngilizce tercümeli hali gerekmektedir.
 • İngilizce açıklamalı ve en az 1 yıl geçerli olan yurtdışı eğitimi nedeni ile alınan sağlık sigortası poliçesinin belgelerini yanınızda bulundurmalısınız.
 • Üniversite eğitimi görmek için herhangi bir ruhsal veya bedensel engelinizin olmadığının kanıtlanması için İngilizce sağlık raporu istenmektedir.
 • Pasaport fotokopisi ve İngilizce olarak hazırlanmış CV ile İngilizce niyet mektubunun da evraklar içerisinde bulunması şartı vardır.
 • Polonya’da üniversite başvurusu sırasında hazırlık sınıfına katılmak istemeyenler için Dil Sertifikası istenmektedir. Ancak her üniversite dil sertifikasını istemektedir. Bazı üniversiteler gerekli ön şartlar tamamlandıktan sonra görüntülü sistemler üzerinden sözlü mülakat sınavı da yapabilmektedir.

Polonya Üniversite Fiyatları
Polonya’da lisans eğitimi tamamlamak için devlet veya ücretli özel üniversiteleri tercih edebilirsiniz. Ancak lisans programlarının ortalama olarak 1.500 Euro ile 4.000 Euro arasında değişen fiyatlara sahip olduğu bilinmektedir. Yine de her üniversitenin fiyat aralığında farklılık olabileceğini bilmelisiniz.
Ayrıca bazı lisans bölümlerinin de program ücretleri yüksek olabilmektedir. Özellikle tıp fakültesi, film ve televizyon ile eczacılık gibi bölümlerin en yüksek ücretlere sahip olan bölümler olarak bilindiğini söyleyebiliriz.
Polonya’da Yaşam Maliyetleri
Polonya pek çok ülkeye göre oldukça ekonomiktir. Ortalama olarak 350 ile 400 Euro arasında değişen aylık maliyetlerden bahsedilebilmektedir. Ancak devlet üniversitelerinin yurtlarında veya pansiyonlarında konaklamak isterseniz bu ücret biraz daha düşebilir.
Üniversite harçları, konaklamak ve ekstra diğer aylık ücretler tercih edeceğiniz bölgeye, bölüme ve üniversiteye göre değişecektir. Yine de yurtdışında üniversite okumak için en avantajlı ülke olarak Polonya’yı tercih edebilirsiniz.
Polonya’da Konaklama
Polonya’da yurtdışı eğitimi alırken konaklamak için pek çok farklı alternatifi değerlendirebilirsiniz. Ülke genelinde üniversitelerin hemen hepsinde yurt ve özel pansiyonlar bulunmaktadır. Ayrıca ülke genelinde bulunan öğrenci evlerinin sayısı da oldukça fazladır.
Bizler öğrencilerimize yapmış olduğumuz danışmanlık sırasında en güvenli ve en uygun bölgede konaklama seçeneklerini hazırlamaktayız. Polonya’da bulunan devlet yurtları aylık olarak 150 ile 300 Euro arasında değişen fiyatlara sahiptir.
Ancak öğrenci evlerinin de çok ekonomik olduğunu söyleyebiliriz. Bölgeye göre değişse de Polonya’da bulunan öğrenci evleri aylık olarak 200 ile 400 Euro arasında farklılık gösteren fiyatlara sahiptir.
Polonya’da Okurken Çalışma İzni
Polonya’nın sunmuş olduğu en önemli ayrıcalıklardan birisi de kesinlikle çalışma izni ile ilgilidir. Ülkede okuyan yabancı öğrencilerin yarı zamanlı olarak çalışma hakları bulunmaktadır. Ancak Polonya’da üniversite okumak için gelen öğrencilere hazırlık sınıfı aşamasında çalışma hakkı verilmemektedir.
Eğer Polonya’da lisans eğitiminizi tamamlarsanız İş Arama Vizesi için başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca mezuniyet döneminizden sonra bir yıl daha ülkede kalma şansı elde edebilirsiniz.
Polonya’da Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı
Profesyonel bir ekip ile sunmuş olduğumuz Polonya’da yurtdışı eğitimi danışmanlığı hizmetimiz kapsamında sunulan ayrıcalıklar şunlardır:

 • Öğrencinin yerleştirilmesi
 • Profesyonel olarak sunulan vize ve pasaport danışmanlığı
 • Oryantasyon gezileri
 • Doğru şehir, üniversite ve lisans bölümü seçimi
 • Üniversite gezileri
 • Uzman Workshoplar

Polonya’da yurtdışı eğitimi danışmanlığı alabilmek için dilediğiniz zaman bizlerle iletişime geçebilirsiniz.